ПОШУК:

РАДІОПЕРЕДАЧІ

21.02.08 ЗАБОРОНЕНЕ КОХАННЯ

Усі згодні з тим, що дискримінація є неприпустимою. Але коли починають перераховувати - а кого ж дискримінувати заборонено - то голоси захисників рівноправ'я змовкають, щойно йдеться про меншини сексуальні... Сьогодні практично не залишилося тих, хто б підтримував існування обмежень за ознакою раси, статі, мови... Але є така категорія людей, які нібито "випадають з гнізда" - суспільство у своїй більшості відмовляє їм у праві існувати. Це зветься "орієнтація"...
Увага до проблем чоловіків-гомосексуалів існує давно - і вони навіть добилися для себе певних "послаблень". Можливо, це результат того, що наше суспільство все-таки дуже патріархальне - відтак, гей-співтовариство визнається "майже своїм" - бо вони все ж таки чоловіки. А ось як бути з жінками-лесбійками... Втім, почнімо з визначень: звідки така орієнтація. Наш перший експерт - Тамара Говорун, доктор психологічних наук, головний науковий співробітник Інституту психології імені Григорія Костюка.

- Дискусія точиться навколо того, що головне: натура, тобто біологія, чи виховання, культура. Одні дослідники вважають, що гомосексуалізм спричиняють біологічні чинники - зокрема так стверджує генетична теорія, існує також гормональна теорія. Інша група дослідників є противниками біологічних факторів і говорять про те, що, перш за все, гомосексуальну поведінку спричиняють соціальні фактори, тобто виховання, соціалізація. На користь таких факторів першими заговорив Зігмунд Фройд та його учениця Карен Горні. Вони стверджували, що порушення статевої ідентичності в дошкільному дитинстві спричиняється порушенням взаємин з батьками. Існують також теорії набутого гомосексуалізму, коли мама підміняє собі чоловіка і є дуже владною, що часто спричиняє втечу дитини від такої владної жінки і як наслідок - чоловічий гомосексуалізм. Щодо жіночого гомосексуалізму - причиною може бути зґвалтування, або сексуальні дослідження в дитячому віці, що може викликати втечу жінки від таких реалій і бажання знайти собі безпечні стосунки, які жінці може дати інша жінка.

Дехто з дослідників каже про те, що конфлікт між гомосексуальним товариством і рештою суспільства такий глибокий, бо спричинений саме "біологічною" природою сексуальних орієнтацій. Але якщо стати на грунт тих, хто переконаний у суто соціальних причинах "відхилень", то проблема вирішується дещо простіше... втім, ми самі її не вирішимо. Найскладніше - це перший крок. Для лесбійки - визнання власного тяжіння. Хоча і далі, як каже активістка лесбійського руху Лайма Гейдар, керівник інформаційно-освітньої організації "Жіноча мережа", далі, після першого само-зізнання жити не легше...

- До тех пор, пока женщина не показывает своей гомосексуальной ориентации - общество принимает ее вполне адекватно. Любой женщине надо выполнять работу в десять раз лучше, чем мужчине, а когда сюда добавляется нетрадиционная сексуальная ориентация - это двойная стигматизация. Если две женщины живут вместе и у одной из них ребенок, то второй, не родной маме, невозможно получить ни льготы, ни пособие, ни другую помощь, предусмотренную законодательством для гетеросексуальных пар. То же самое касается области кредитования - поскольку существование гомосексуальной семьи не отрегулировано законодательством, приходится изобретать кучу всяких юридических уловок для того чтобы, например, получить кредит пополам. В семейном праве это тоже до сих пор не отрегулировано и нет никаких механизмов для того чтобы было равное право опеки над ребенком.

Як бачимо - щойно гомосексуали-лесбійки стають відвертішими і відкритішими - це наштовхується здебільшого на агресію. Один з авторів книги "Бути лесбійкою в Україні" Наталя Нагорна розповідає.

- До сих пор в Украине законодательная исполнительная власть средства массовой информации и общественность находится в плену предупреждений стереотипов относительно гомосексуальных отношений. Людей исключают из учебных учреждений, увольняют с работы, запрещают занимать определенные должности и отказывавают в найме жилья. Достаточно часто бывают случаи предвзятого отношения к лесбиянкам и геям со стороны государственных структур, особенно это характерно для правоохранительных органов. Существует значительная дискриминация в отношении прав и свободы гомосексуальных пар - это касается вопросов создания партнерства это возможности наследовать имущество в случаи смерти это доступ к больному партнеру в случаи того когда он находится в реанимации. Если брать международную практику, то уже достаточно давно гомосексуальность не является психологическим либо поведенческим расстройством, связанным с половым развитием и ориентацией. Это говорится в международной классификации болезней Всемирной организации здравоохранения, которая была принята в 1993 году. Многие государства легализировали сексуальные браки и партнерства.

Чи не найбільше дискримінація по відношенню до лесбійок відчувається на роботі. Якщо чорношкіру людину, чи людину азіатського походження дискримінувати уже не наважуються, то на думку Лайми Гейдар, на лесбійок толерантність поки не поширюється.

- Когда попадаешь в трудовой коллектив, ты не можешь рассказать коллегам о том, как ты потрясающе вместе со своей женой провела досуг. При этом вполне адекватно звучит заявление: Вот мы вчера с мужем (или мы вчера с женой) поехали туда-то, отдохнули там-то. В принципе коллектив патриархален и гомофобен, и гомосексуальные люди должны себя сдерживать. На руководящие должности принимаются люди, которые соответствуют патриархальным мировоззренческим устоям, например руководителем должен быть агрессивный напористый мужчина, желательно мачо с кучей любовниц и так далее. Последние исследования в Украине показывают, что женщины получают на 60% меньше зарплаты, чем мужчины, и нам нужно очень постараться, чтобы выбиться «в люди».

Формально у нашій країні немає обмежень, приміром, на наслідування майна, спільне ведення господарства або всиновлення дітей. Але спробуйте це зробити, якщо ви визнаєте себе лесбійкою... Втім, може проблема дещо перебільшена: ось як каже про це Тетяна Говорун.

- В нашій етнокультурні, християнській традиції, така демонстрація власної сексуальності говорить про якусь малоцінність людини. І стереотип, який порушився з сімдесятих років в цивілізованих країнах базувався на тому, що це не звичайні люди, що у них, мабуть, багато патопсихологічних рис, багато агресивності, тривожності або депресії або параної. Так от науковці дійшли висновку, що ці люди є такими самими нормальними звичайними людьми, як і решта, вони нічим не загрожують представникам традиційної сексуальної орієнтації. Ще досить поширений стереотип що серед гомосексуальних жіночих пар набагато більше жінок з чоловічими якостями характеру. Одного разу я запитала в прекрасної гомосексуальної пари з хорошими теплими тривалими стосунками чи хотіли б вони, щоб одна з них все-таки перетворилася в чоловіка, і я отримала негативну відповідь, вони сказали, що якраз люблять одна в одній те, що вони жінки.

До речі, зараз у парламенті "зависли" два законопроекти, які гарантуватимуть рівні права усім - у тому числі й сексуальним меншинам... проте, з огляду на важливіші для політиків проблеми, руки до офіційного затвердження рівноправності дійдуть ще не скоро.
Як лесбійка може захистити свої права? Як не дивно, розповідає Лайма Гейдар, але тільки "за аналогією": першими почали геї-чоловіки...

- Дискриминация людей гомосексуальной ориентации настолько велика, что люди боятся заявить о своих проблемах, они боятся потерять маму и папу, которые вполне вероятно выгонят их из дому, если это студенты и люди, материально зависящие от родителей. Многие люди гомосексуальной ориентации состоят или состояли в гетеросексуальных браках, у них есть дети, престижная работа, и раскрытие их сексуальной ориентации вызовет ряд негативных последствий, вплоть до потери работы, социального статуса. Для того чтобы защитить свои права, человек должен пережить так называемый «камин аут» - признание собственной гомосексуальности перед собой и в обществе. И когда человек обретает гомосексуальную идентичность, он может отстаивать свои права.
Пока что в Украине имеется единственный прецедент. Межрегиональная академия управления персоналом исключила мальчика по причине его гомосексуальности. Тогда все действующие лесбийские организации, включая «Женскую сеть», пикетировали это заведение и защищали этого мальчика в суде. Это единственное подобное дело в Украине, которое было выиграно по поводу гомосексуальной ориентации, и суд постановил восстановить в правах этого мальчика. Но вы понимаете, что человек после такого прессинга, унижения и оскорбления вряд ли захочет дальше учиться в данном учебном заведении.

Зрештою, про що ми? Про толерантність. Про повагу до думки і почуттів іншої людини. Не вбиваймо одне одного через те, що ми різні.

 
Україна, 01023, Київ, вул. Леоніда Первомайського 9А Тел/факс (380 44) 234 93 64, 234 84 02