ПОШУК:

РАДІОПЕРЕДАЧІ

10.01.08 РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Жодна з жіночих хвороб, як кажуть лікарі, настільки не турбує жіноцтво. І жодна з жіночих хвороб не породжує у жіноцтва бажання приховати свою недугу від оточення... Рак молочної залози може бути вилікуваний практично стовідсотково. Але тільки у тому разі, якщо на нього вчасно звернути увагу – і почати правильне регулярне лікування.

Щопівгодини в Україні на рак молочної залози захворює одна жінка. Щогодини одна – помирає. Тоді як у світі загалом від цієї хвороби гине усе менше жінок, у нас смертність зростає. Чому? Розповідає керівник соціальних проектів компанії «Мері Кей» Людмила Павліченко. 

На сьогодні, за даними статистики, кожен рік в Україні хворіє 16 тисяч жінок на рак молочної залози. І це дуже велика цифра. Серед причин, звичайно, погана екологія, спадковість… але в більшості випадках жінки просто не звертають увагу на цю проблему, бояться цього питання. Вони не хочуть про це чути. За даними статистики 94% жінок, які звернулися в поліклініку на ранніх стадіях, проходять курс лікування і видужують від цього захворювання. Жінки, не знаючи це і звертаючись до різних там знахарок і т.ін., після того як їм ставлять цей діагноз, вони приходять вже на пізніх стадіях. Тобто, вчасно не можуть отримати лікування. 

Існує такий міф, що рак це... ну якщо не жахливий фінал життя, то принаймні – діагноз на решту життєвого існування, короткого і вельми неприємного. Однак то лише міф! Розповідає колега Ірина Мирончук. 

Якщо правильно провести лікування, то після виявлення перших симптомів хвороби молочної залози, жінки можуть у середньому розраховувати на чверть століття активного і практично здорового життя. Дуже впливає на рівень захворюваності тютюнопаління та вживання алкоголю. Виявляють хворобу зазвичай за допомогою клінічного обстеження, оскільки самообстеження не ефективне на першій стадії хвороби. Симптоми, які можуть свідчити про початок хвороби, це ущільнення, збільшення лімфовузлів під пахвами, зміни ділянок шкіри та виділення з соска. Медики радять починати самообстеження уже після 20-ти років, а у зрілішому віці регулярно звертатися до лікарів. Регулярно у даному разі – не рідше, ніж раз на рік.  

Можна, звісно, спробувати щось «намацати” самостійно – і це теж допомагає... але медицина знає вдаліші методи. Наш наступний експерт – директор Інституту експериментальної патології, онкології і радіології Василь Чехун. 

Ця проблема вирішується досить ефективно у зв’язку з появою сучасних мамографів і т.д. Нажаль їх кількість в Україні є недостатньою, але якщо б вона була достатньою, то це дозволяє виявляти рак молочної залози на першій стадії, і на стадії інсіто сьогодні в Україні до 30%. Друга і третя стадія раку молочної залози за даними фахівців мамологів виявляється у 30%, і третя, четверта стадія, це запізніла, біля 40%. Перша стадія, або стадія інсіто, дуже ефективна для перспективи лікування. Тому що, виявлення хворих на першій стадії допомагає ефективно і 100% виліковувати хворих при такій патології. Сучасна статистика свідчить що майже 9 із 10 жінок виявляють ці процеси самостійно. Але це уже виявляється коли пальпується ця пухлина, тобто на другій, а то й третій, четвертій стадії. Тому не варто сьогодні орієнтувати людей на процедуру самовиявлення пухлин. 

Профілактику раку молочної залози можна починати... зі способу життя. Один з факторів ризику для жінок – це аборти. Особливо небезпечне штучне переривання першої вагітності. Цей ризик, помножений на мільйони штучно викликаних абортів в усьому світі, може пояснити таємничий стрибок у зростанні захворювання на рак молочної залози. В країнах Азії та Африки, де жінки зазвичай починають народжувати у молодому віці, ризик захворіти на рак молочної залози приблизно втричі менший, ніж у тих країнах, де одружуються і народжують після 30-ти. Тим не менше, прихильники штучного переривання вагітності не вважають ці два фактори за “зв’язані” - і досі у розвинених країнах аборт не розглядається, як загроза появи раку молочної залози.

Традиційний метод позбавлення раку молочної залози – це оперативне втручання... звісно, не у ста відсотках випадків, але він допомагає. Особливо, якщо до хірургічного втручання вдатися вчасно: про це нам розповів керівник відділу пухлин молочної залози Інституту онкології Академії медичних наук України, головний онкохірург Міністерства охорони здоров’я Іван Смолянка. 

В світі щорічно реєструється біля 1 мільйону нових випадків раку і гине біля 600 тисяч хворих. В основному це хвороба розвинених країн. Проблема в тому, що біля 30% жінок з цією важкою патологією діагностуються в занедбаних стадіях, а звідси часто вже не вдається обмежитися лише частковим видаленням молочної залози, в занедбаних стадіях витрати фінансові на лікування зростають в 25 разів. Ми стараємося всім жінкам, які  страждають раком молочної залози, пухлину видалити. Тому що тільки радикальне видалення пухлини дає можливість повністю позбутися раку молочної залози. На ранніх стадіях, першій і другій стадії, можна починати з хірургічного втручання. На більш пізніх стадіях лікування починають з променевої, хіміотерапії, коли ми зменшуємо цю пухлину, досягаємо ефекту знешкоджуючи її, і потім також використовуємо хірургічний метод лікування. Чому жінки попадають у занедбаних стадіях? Тому що вони бояться втратити орган, ідуть і лікуються нетрадиційними методами в різних цілителів, екстрасенсів, біоенергетиків, які часто не фахово підходять до цього лікування, тому що вони не володіють знаннями і жінка втрачає найголовніше, втрачає час. Пухлина росте, збільшується і стає вже непридатною до хірургічного видалення. 

Медицина пропонує нині лікувати рак молочної залози комплексно – хоча не забудьте: краще вчасно перевіритися, аніж потім перевіряти на собі усю комплексність методів лікування! Лікування раку – справа тривала і дуже дорога, навіть якщо лікуватися у нас і не намагатися податися за кордон, де курс лікування обчислюватиметься сумою з багатьма нулями. Так що доведеться повернутися до профілактики. Як розповіла Людмила Павліченко, вона та її колеги опікуються спеціальною програмою профілактики і допомоги хворим на рак молочної залози. 

— Ми працюємо в декількох напрямках. Перший напрямок – це розповсюдження інформації щодо раку молочної залози, це брошури різні, картки, пластикові картки по самообстеженню молочної залози. Друга програма – це програма ранньої діагностики, це можливість жінкам безкоштовно пройти обстеження на спеціальних приладах – або УЗІ або мамографія. Спочатку така пілотна програма у нас стартувала у Києві у 2005 році. Ми надали можливості жінкам пройти безкоштовне обстеження, але на жаль, протягом пів року тільки 700 жінок відгукнулися на таку пропозицію безкоштовно пройти обслідування. 475 були впевнені що вони здорові. 217 жінок дізналися про доброякісне захворювання молочних залоз, а 8 жінок не відчували пухлину, але дізналися про рак молочної залози на початкових стадіях. Наступна програма яка існує в нашому проекті, це програма реабілітації. 130 жінок з Київської, Вінницької, Чернігівської, Кримської, Донецької області пройшли курс реабілітації. Вони можуть пройти спеціальний курс лікування, спеціальне харчування, дієта, фізичні вправи. Під час цієї програми знаходять однодумців – це так би мовити психологічна реабілітація.  

Медики постійно пропонують нові методи профілактики і лікування хвороби. Не усі методи пройшли випробування: наприклад, кілька років тому сенсацією пролунало повідомлення про вживлення у груди пацієнток після операції металевої кулі з джерелом радіаційного випромінювання – для постійного знищення ракових клітин... втім, цей метод не дістав загального схвалення і поширення. А ось деякі пропозиції вже реалізовані: розповідає Василь Чехун. 

Після видалення пухлини для того щоб визначити прогноз перебігу пухлинної хвороби та ефективності хіміотерапії, варто визначити її молекулярний профіль. Сьогодні на основі молекулярного профілю підходять до індивідуалізації лікування раку молочної залози. І тому цей напрямок досить інтенсивно розвивається в світовій практиці і дає колосальні можливості як для оцінки прогнозу перебігу хвороби, так і перспективи лікування даної патології. Для цього не стільки необхідна відповідна апаратура, для цього необхідні відповідні реактиви, вони високовартісні і тому звичайно не кожна клінічна база має можливість проводити такі дослідження. Але це необхідно робити обов’язково, тому що, не визначивши ось цей молекулярний профіль, не виявивши портрет пухлинної хвороби і не з’ясувавши її особливості біології до якісної пухлини, дуже важко вибрати сьогодні правильну тактику лікування.

 
Україна, 01023, Київ, вул. Леоніда Первомайського 9А Тел/факс (380 44) 234 93 64, 234 84 02