ПОШУК:

РАДІОПЕРЕДАЧІ

18.10.07 СУРОГАТНЕ МАТЕРИНСТВО

Адаму було легко. За нього у раю усе вирішували. І навіть клонування нової живої істоти з частини його генетичного матеріалу було проведене не лише безболісно, а й напрочуд ефективно. А якщо доводиться брати відповідальність на себе?.. В студії Вероніка Маковій і це програма «Знати і діяти»

Кожне п’яте подружжя у світі – безплідне. Медицина не визнає “повної і абсолютної” безплідності, стверджуючи лише, що на даному етапі розвитку науки якійсь парі допомогти неможливо, але завтра... І ось знайшли вихід: можна найняти здорову жінку, яка виношуватиме “генний матеріал”... Це варіант для циніків. Або, якщо ви особисто прихильник сурогатного материнства, за відносно невеликі гроші вам подарують радість мати нащадків.

Суперечки щодо сурогатного материнства в основному точаться навколо тези про аморальність такого методу боротьби проти безплідності – і навколо ідеї про законність сурогатності. Сама назва наштовхує на щось...незрозуміло- незаконне. Тим не менше, сурогатне материнство, каже юрист добродійної організації “Ла-Страда Україна” Мар’яна Євсюкова, справа цілком легальна, передбачена статтею Сімейного кодексу України. 

— У випадку імплантації іншій жінці зародка, зачатого подружжям, батьками дитини є саме подружжя. Також питання сурогатного материнства регламентовано іншими нормативно-правовими актами, зокрема це наказ Міністерства охорони здоров’я України №24 97-го року. В законі визначено хто саме може бути сурогатною матір’ю – що це може бути жінка не старше 40 років; хто може бути донорами сперми – це, зокрема, здорові чоловіки у віці від 20 до 40 років, а також ряд інших положень. 

А таки цікаво іноді читати закони – особливо, коли починаєш замислюватися над тим, що стоїть за сухими і на перший погляд чіткими формулюваннями статей. Розповідає наш спеціальний кореспондент Леонід Юрченко. 

— Отже, сурогатне материнство у нас законом не заборонене. Тим не менше, якщо сурогатна матір одружена, після народження дитини від чужого “генного матеріалу”, її законний чоловік може претендувати на батьківство. Подібних прецедентів українська судова практика поки не виробила, але процедура встановлення батьківства є дуже складною і тривалою. Вимагає безлічі експертиз, деякі з яких недешеві. Відтак, якщо пощастить довести, що сурогатна матір народила дитину від чужого чоловіка, то закон начебто такого не забороняє, а мораль?.. Для порівняння: законодавство європейських держав базується на тому, що законною матір’ю є жінка, яка виносила і народила дитину, а не та, яка є так званою “генетичною матір’ю”. У Сполучених Штатах сурогатне материнство заборонене, як захід комерційний. У Росії законом передбачено укладання певного виду контракту: батьки дають письмову згоду на виношування дитини чужою жінкою, але після народження вони мають на цю дитину усі права. Перше сурогатне дитя народилося у Великобританії у 1978-му році. Розвинені країни ставляться до цього явища по-різному: у Канаді сурогатне материнство дозволене, але не мають юридичної сили будь-які угоди, у Норвегії, Іспанії і Швейцарії дозволене лише некомерційне сурогатне материнство, а німці вирішили просто заборонити жінці імплантувати чужий ембріон, якщо у подальшому ця жінка від дитини відмовиться. 

А як же медицина? Взагалі-то, сурогатне материнство, попри велику до нього увагу, не є надто поширеним методом боротьби проти безпліддя – це доводить статистика. У нас же це явище ще менш відоме, ніж на Заході – хоча і доволі “закомерціоналізоване”... але про це пізніше. Наш наступний експерт – директор Інституту репродуктивної медицини Федір Дахно. 

— Для сурогатної матері що звичайна вагітність, що вагітність в програмі сурогатного материнства – абсолютно однакові. Особливості сурогатного материнства лише в тому, чий генетичний матеріал використовується для зачаття. Безплідні подружні пари повинні знати, що є методики імплантації сперми донора, є методика запліднення інвітро. Нарешті є методи з участю третьої особи, від якої беремо сперму, або яйцеклітини чи ембріон як донорський матеріал. 

Поки ми обмежувалися тільки проблемою – законно чи незаконно передати чужій жінці власний генетичний матеріал, але є ще й проблема інша – хто може стати сурогатною матір’ю? У Федора Дахна на це є власний погляд. 

— Сурогатне материнство – це один із методів, який використовується надзвичайно рідко і виключно за медичними показаннями. Наприклад, після серйозних операцій з видалення дітородного органу, або при тяжких генетичних патологіях, при яких не можна використовувати власні клітини, або якщо жінка має серйозне соматичне захворювання (серця, нирок, печінки чи інших органів) і вона фізично не може виносити дитину. В такому випадку, як кажуть, Бог дав – Бог взяв. Але сьогодні медики можуть посперечатися – ми можемо допомогти цій парі яка не має власної дитини саме через технологію сурогатного материнства. 

Характерно, що сурогатне материнство – одна з тих сфер, в якій принципи гендерної рівності якщо не зовсім відсутні, то, принаймні, вони достатньо... “нахилені”: можна стати сурогатною матір’ю, але ніхто не казав про “сурогатних батьків”! Але все-таки: хто може народжувати сурогатну дитину: розповідає колега Ірина Мирончук. 

— Загальноприйняті критерії сурогатного материнства не є законодавчо закріпленими, але вони “виписуються” суто практично. Сурогатна матір – жінка 20-ти-40-а років. Молодші жінки вважаються недостатньо зрілими духовно, а у старшому віці виникають проблеми – зокрема, уже після 30-ти процент дітей з генетичними відхиленнями стрімко зростає. Практично обов’язкова наявність власної дитини, оскільки у цій справі не дають гарантії жодні тести або аналізи! А ось здоров’я – психічне і соматичне – можна і потрібно перевірити. Непоганим варіантом вважається відомий у літературі персонаж “бідна родичка”, хоча такі є не у всіх безплідних подружжів. Проблема може виникнути уже потім: уявімо собі ситуацію, що жінка стає сурогатною матір’ю для... власної дочки! Вона одночасно стає йому і матусею, і бабусею... 

Ми поки ще ставимося до сурогатного материнства з надмірною часткою моралізаторства – на відміну від західного світу, де ці проблеми вирішуються насамперед в юридичній і комерційній площині. Відомо, що в Україні сурогатне материнство – це щось на кшталт рідкісного і вельми оплачуваного фаху. За негласними тарифами, народження сурогатної дитини коштуватиме батькам до 10 тисяч доларів, на Заході значно дорожче. Але якщо жінку примушують до “сурогату” - це десь на межі торгівлі людьми.

Перш ніж сказати про найважче у цій сфері – про мораль, ще кілька запитань. Сурогатна матір народжує – а кому йдуть так звані “президентські гроші” - допомога на народження дитини? Мар’яна Євсюкова, юрист  добродійної організації “Ла -  Страда Україна”: 

— Ну оскільки батьками дитини вважається подружжя, не біологічна мати, і оскільки допомога надається не батькам, а допомога видається саме на дитину, - отримувачами такої допомоги від держави мають бути саме батьки, тобто подружжя до яких дитина переходить, які вважаються за законом батьками дитини. 

Далі: чи є гарантії того, що сурогатна мама не захоче залишити дитину собі? 

— Якщо виникають якісь спірні питання, і якщо вони не вирішуються у переговорному процесі між біологічною матір’ю та подружжям, то такий спір має розглядатися судом, і суд має виходити з духу закону, і дивитися на кожну окрему справу. 

Звісно, у народі кажуть – не та мати, яка народила, а та, яка виховала, але все-таки народження – це одна з тих таємниць, які усіма релігіями вважаються фундаментальними. У нашій програмі бере участь доктор богослів’я Дмитро Степовик. 

— Я думаю, що в цілому, суспільство здатне продокувати нормальних дітей без сурогатного материнства. Саме слово викликає в мене певну відразу, тому що за цим можуть стояти різні злочини наприклад продаж дитини. Тобто тут є над чим подумати. В Біблії, в Священному писанні немає прямих описувань, прямих стверджень про такі особливості. І тому ми, представники церкви, взагалі віруючі християни дещо із змішаним почуттям ставимось до цього. Треба у кожному випадку сильно молитися до Бога, щоб таке явище як сурогатне материнство Господь унормував у той спосіб, щоб діти не залишалися без батьків, і щоб їм нічого не загрожувало. 

Цікаво, що медицина намагається з релігією не дискутувати. Федір Дахно перш ніж давати коментар про сурогатне материнство, навіть “звірив” останні наукові досягнення зі Старим заповітом... 

— Якщо брати Біблію, то жінка створена від ребра Адама. Виходить вона – клон соматичної клітини ребра. Далі, в Біблії дуже гарно розписано те, що Рахіль народила дитину через народження іншою жінкою, яка, народивши цю дитину, поклала її їй на коліна. Тобто, сурогатне материнство і клонування описані в Біблії – як ми ці явища можемо трактувати з позиції сьогодення. Так що це питання досить дискусійне. Але якщо брати чисто медичну сторону питання – ми надаємо можливість бездітним сім’ям мати дитину. Потрібно радіти, тому що це реальна допомога реальним людям.

 
Україна, 01023, Київ, вул. Леоніда Первомайського 9А Тел/факс (380 44) 234 93 64, 234 84 02