ПОШУК:

РАДІОПЕРЕДАЧІ

10.07.07 ЗАМІСНА ТЕРАПІЯ: ЗА І ПРОТИ

Наркоманія - це епідемія. З епідемією чуми боролися винищенням щурів. З епідемією венеричних захворювань - ртутними мазями. З епідемією віспи - щепленням. А що робити з епідемією наркоманії?
Ми стрімко "наркотизуємося". Офіційна статистика в Україні частіше приховує, аніж розкриває кількість наркоманів. Простіше, як це не жахливо чути, підрахувати жертви: щороку - до 120-ти тисяч загиблих від наркотиків. Переважна більшість залежних - до 30-ти років. На щастя, ми уже пройшли "етап", коли каралися і злочинці, і жертви... але ж де альтернатива?
За неофіційними, проте, достатньо обґрунтованими підрахунками, кожен четвертий наркозалежний живе в селі. Ми усе більше перетворюємося на наркоімпортера... і нарковиробника теж! Знову ж таки - де альтернатива?
Людство випробувало усі можливі і неможливі методи "силової боротьби" з наркоманією - однак вони уже довели свою неефективність, до того ж, явно суперечать цивілізованим поняттям про боротьбу із злочинністю. І багато хто вважає найкращим метод фармацевтичний - замісна терапія - тобто, замість наркотика - медичні препарати, що ніби "заступають" наркотики. Як вважають прихильники цього методу - "заміщення" не є "заміною". Це не перехід з одного наркотику на інших, начебто легший, а саме лікування. У противників - своя аргументація: замісна терапія - це просто підміна понять, гра словами і гра у слова. Наркоман же начебто залишиться наркоманом...
Одразу попереджаю: замісні методи поки не є загальноприйнятими і у суспільстві викликають чимало заперечень. Відтак, ми спробуємо спочатку визначитися - з термінами, реаліями і наслідком... Першим нашим експертом сьогодні буде Леонід Власенко, експерт-нарколог, координатор програм замісної терапії у Дніпропетровську.

- Це загальновизнаний світовий метод лікування, допомоги та зменшення шкоди для тих осіб, що залежні саме від опіатних речовин. В Україні наркозалежні вживають здебільшого сурогатний опіум, який виготовляють з макової соломки - так звана ширка чи чорний; а також деякі аптечні ліки, які мають опіатні властивості. Але здебільшого вживають цінні наркотики, у тому числі героїн. Метод замісної терапії дозволяє людям приймати безпечним способом замінник таких речовин. Він є визнаним у світі - вже близько пів мільйона людей у всьому світі лікуються цим методом - в Сполучених Штатах Америки, в Європі.

Найвідомішим серед наркозамісних препаратів є метадон. Противники замісної терапії називають його "легальним убивцею". Але за рецептом, скажімо, не дуже складно отримати в аптеці інші, як їх кваліфікує офіційна медицина, "соціально-небезепечні препарати", зокрема, трамадол. Про такі препарати - Костянтин Косяченко, голова управління методології та організації забезпечення лікарських засобів Державного департаменту служби лікарських засобів і виробництва медичних препаратів.

- Будь який лікарський засіб при не медичному вживанні, може стати отрутою. Ще древні греки говорили що навіть ті речовини, що в малих дозах є ліками, у великих можуть стати отрутою. Співпрацюючи з МВС, з комітетом контролю по наркотикам ми визначили 6 соціально найнебезпечніших препаратів, тобто препарати, якими сьогодні найбільше зловживають: гідозепам, діфінгідрамін, запіклун, кетомін, кломідін ну і трамадол. Кломідін - це всім відомий клофілін, яким зловживають в немедичних цілях тільки рідкими формами, тобто очними краплями та розчинами. Є інформація про те що, коли наркомани, що вживають ін'єкційні наркотики, починають пити трамадол, вони перестають колотися. Проте на мій погляд потрібно дотримуватись офіційно затверджених методик лікування замісною терапією, тобто з використанням бупренорфіну і метадону. Якщо буде доведено що ін'єкції наркозалежні можуть лікуватися іншими лікарськими засобами, які на сьогодні ми вважаємо соціально небезпечним, то тоді, можливо, буде збільшена їх квота для виробництва, щоб збільшити доступність до цього лікарського засобу і т.д. Але до цього питання треба відноситися дуже обережно.

Позиція Міністерства охорони здоров'я дуже поміркована - і це можна зрозуміти. Медичне відомство не може брати на себе функції міліції чи «департаменту боротьби з наркотиками» - такий є, наприклад, в американській поліції. Список «соціально-небезпечних препаратів» - у тому варіанті, який нам представляють у Міністерстві охорони здоров'я - це, звісно, не перелік наркотиків, це зовсім інші речовини. Але саме у тому, що ці "замісні" препарати, а також просто сильнодіючі ліки по-суті замінюють наркотики - саме у цьому і звинувачують Міністерство і прихильників замісної терапії опоненти. Ситуацію досліджувала журналіст Наталка Козачинська.

- Згадайте, скільки емоцій «вихльопнулося назовні» після появи наказу Міністерства охорони здоров'я номер 846 від 20-го грудня минулого року! Цим документом пропонується «вжити заходів для організації замісної підтримуючої терапії препаратом «Метадону гідро хлорид». Міністерство звинуватили у тому, що воно фактично легалізує наркотики - і аргументи опонентів міністерства були вагомими. Основний з них: якщо наркозалежний відмовиться від... приміром, гашишу, то чим кращий препарат, який породжує таку ж стійку залежність? Тим паче, що більшість замісних препаратів мають подібну до наркотиків дію. Прихильників замісної терапії звинуватили у тому, що вони лише потурають наркоманам, а також «дають хліб» фахівцям з лікування наркозалежності. Лави противників замісної терапії побільшали після того, як міліція, яка не має можливості «гратися у терміни», а просто шукає наркодилерів, виявила мережу продажу трамадолу без рецептів - продавали навіть школярам! - а також шляхи нелегального постачання препаратів, що входять до списку «соціально-небезпечних», зокрема трамадолу, і метадону, - морем через Керченську протоку.

Кажуть, нелегальний обіг лише однієї аптеки, яка торгує тим-таки трамадолом досягає ста тисяч гривень на тиждень - а це точно не найміцніший серед усіх "соціально-небезпечних" препаратів. За такий «відсоток прибутку» можна і голову зламати... А як все-таки ці препарати контролюються? - ось що повідомив нам Костянтин Косяченко.

- Трамадол - це досить непоганий лікарський засіб, який допомагає дуже багатьом людям. Але його вживання з ціллю отримати, як кажуть, кайф, викликає певну соціальну небезпеку. Він виробляється не на основі опію, але його дія подібне до дії опію. Усі форми препарату знаходяться на предметно кількісному обліку. В 2005 році був прийнятий наказ МОЗ № 360, який намагався упорядкувати оббіг трамадолу й інших лікарських засобів, в ньому навіть визначені бланки, на яких має виписуватися рецепт на цей препарат.
За останніми звітами управління охорони здоров'я обласних і державних адміністрацій, виробники, не підпорядковані Міністерству охорони здоров'я, виробляють трамадолу приблизно в 20 раз більше від потреби. Можливо дещо йде на експорт, дещо через невивченість потреб ринку. Тут треба навести порядок.

Ті, хто переконаний, що замісна терапія має не лише право на існування, а й є чи не єдиним реальним виходом з проблеми, вважають: контроль, звісно, потрібен і найсуворіший. Але якщо контроль порушується - це не є підстава відмовлятися від самих препаратів, так вважає і Леонід Власенко.

- Загалом в європейських країнах та в інших країнах світу більшість лікарських засобів, навіть не наркотичних, призначаються за рецептом лікаря і іншим чином їх придбати неможливо. Наприкінці минулого року був прийнятий наказ №360 МОЗу, який дуже чітко вказує вектор на посилення регулювання у сфері призначення лікарських засобів. Це суто цивілізоване регулювання через позбавлення ліцензії, через накладення штафних санкцій і т.п.. З іншого боку відповідні силові структури - СБУ чи МВС - повинні боротися з незаконним обігом наркотиків, у тому числі і легальних наркотичних засобів, які можуть потрапити в нелегальний оббіг.

Знову доведеться повернутися до термінів і визначень. Прихильники замісної терапії вказують на її ефективність у багатьох країнах. Противники - на її... неефективність у світі. Як це не дивно, але обидві сторони певним чином праві - адже одні і ті самі статистичні звіти тлумачаться по-різному. Замісна терапія виліковує - замісна терапія перетворює на наркоманів іншого роду... ці та інші твердження повторюються постійно - і вийти з цього зачарованого кола доволі важко. Костянтин Косяченко на наше прохання пояснює різницю між "нарко-" і "не-нарко-" препаратами...

- Соціально небезпечні лікарські засоби - це засоби, немедичне вживання яких становить небезпеку. Шкідливий препарат - це будь-який препарат, який приймається не за призначенням. Наркотичні лікарські засоби - це зовсім інша класифікація, і це зовсім інша група препаратів за своєю дією. Вони підпадають під зовсім інше законодавство, як світове, європейське, так і українське, щодо обліку відповідальності за наркотичні засоби. Наркотики чітко відмежовані. В цьому питанні є певні нові норми, які потрібно вводити у законодавство України. Закордоном трамадол не віднесений до наркотичних лікарських засобів, то чому ж Україна єдина в світі має його так кваліфікувати? Облік трамадолу починається тільки у дистриб'юторів лікарських засобів, тобто оптових компаній. До дистриб'юторів облік не ведеться, і Міністерство охорони здоров'я може не вплинути на це. Питання постає вже в економічній площині. Якщо в середньому упаковка трамадола коштує 10 грн. (10 капсул), а її продають за 50, стає зрозуміло наскільки збагачуються ті хто нелегально поширюють цей лікарський засіб. Їм абсолютно байдуже здоров'я наших людей. Якщо фармацевт в аптеці відпускає 1 капсулу трамадолу людині, яка страждає, і якщо не отримає допомоги можливо помре, то за це відповідальність повинна бути мінімальна. Проте якщо хтось продає великі кількості трамадолу біля школи, він безумовно повинен отримати адекватне покарання. І воно, на мою думку, повинно бути якнайжорсткіше.

Ми сьогодні поки про «найлегші» методи, чи не так? Трамадол, який за рецептом можна купити у практично усіх формах і у всіх аптеках... хоча ні: за деякими даними, саме після появи серії статей у пресі про "легалізацію наркотиків" той-таки тромадол зник з відкритого продажу - і перемістився "під полицю". Леонід Власенко пояснює...

- Препарат для замісної терапії, повинен бути перш за все безпечним і дослідженим. Трамадол не є таким препаратом. А те, що його вживають з метою позбавити себе неприємних відчуттів наркозалежні особи, свідчить тільки про те, що в нас немає легального доступу до тих препаратів, які застосовуються у всьому світі - до бупренорфіну та метадону.

Метадон - убивця, каже дехто... чи радше - замісник убивці. Тромадол - неперевірений, відтак не може бути «замісником» - кажуть інші. Медицина ж продовжує триматися поміркованої позиції... що ж, принцип Гіппократа «не зашкодь» поки ніхто не скасовував!

 
Україна, 01023, Київ, вул. Леоніда Первомайського 9А Тел/факс (380 44) 234 93 64, 234 84 02