ПОШУК:

РАДІОПЕРЕДАЧІ

12.06.07 СЕКС-БІЗНЕС – ПРАВО НА ПРОФЕСІЮ

Раніше про цей бізнес ми знали хіба що з анекдотів і чуток. Уже третій український президент обіцяє "зайнятися проблемою". Міліція стверджує, що краще дозволити, ніж воювати. То чи настав час запалювати "червоні ліхтарі"?
Обіг секс-інтдустрії у самому Києві обчислюється сотнями мільйонів доларів, загалом в Україні - кілька мільярдів. Відтак, відповідь на кшталт "сексу у нас немає" - уже неактуальна. А законодавці поки заплющують очі...
Перша найдавніша професія перестала бути "вуличною самодіяльністю". Це - частина тіньового бізнесу, дуже великий його сегмент. Брюссельські повії нещодавно провели страйк і прес-конференцію: зажадали такої ж свободи, як у їхніх "товарок за фахом" у сусідній Голландії. Для нас це екзотика... тим не менше, люди, обізнані з проблемою, стверджують: попит є, а отже і пропозиція. Тому заборона, тим більше - суцільна заборона нічого не вирішить. Перший наш експерт - юрист благодійної організації "Ла-Страда Україна" Мар'яна Євсюкова.

- З 2006 року Верховна Рада України фактично декриміналізувала заняття проституцією. Одні фахівці стверджують, що легалізація проституції допоможе відстояти права жінки, яка займається проституцією, легалізувати доходи які отримують з цього бізнесу, а також зупинити торгівлю людьми. Інші - що легалізація проституції не вирішить проблем жінок, залучених до секс-бізнесу, та не зупинить торгівлю людьми.
В принципі, на підтримку цих двох точок зору є реальні приклади. В Нідерландах проституція легалізована ще на початку 20 століття, а потім пізніше, десь через 50 років, було легалізовано утримання публічних будинків. На даний момент працівники секс-бізнесу в Нідерландах соціально захищені: вони мають право отримувати пенсію по закінченню робочого віку, можуть звертатися до суду якщо порушені їх права. Але з іншого боку існує статистика, про те, що дуже багато осіб, зокрема з слав´янських країн, постраждали від торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації саме в Нідерландах.
Також є приклад Німеччини, де проституція була легалізована в 2004 році. До цього вона фактично була також декриміналізована, як і в Україні. Уряд Німеччини зараз говорить про те, що це була дуже велика помилка, оскільки навіть легалізувавши проституцію, вони не захистили прав працюючих осіб у секс-бізнесі, а навпаки, допомогли легалізувати доходи тим особам, які організовують цей бізнес.
Також можна сказати, що легалізація проституції може погіршити ситуацію з дотриманням прав дитини, оскільки на даний момент, дуже багато осіб віком до 18 років використовується у заняттях проституцією.

Продовжуючи думку пані Мар'яни про дослідження проблеми, подумаймо разом, що ми знаємо про секс-бізнес? В питання допоможе розібратися Олена Цукерман, член робочої групи зі створення Української мережі секс-працівників.

- В Украине по оценкам специалистов более миллиона секс-работников. Их права регулярно нарушаются, они подвержены насилию со стороны милиции, мафии и клиентов. В связи с этим данная группа населения более подвержена таким заболеваниям как ВИЧ/СПИД и другим заболеваниям, передающимся половым путем. Одним из оптимальных шагов на данном этапе было бы снятие административной ответственности, которая осталась после отмены уголовной статьи за проституцию. Это поможет выйти из тени. Люди начнут задумываться о наших правах, и, в конце концов, признают, что они такие же, как и у них.

Про медичний аспект проблеми в розповіді Олександри Служинської з благодійної організації "Салюс".

- За нашими даними, які ми збирали протягом останніх 5 років, очевидно що серед жінок секс-бізнесу поширений ВІЛ. Але з тих інфекцій, які ми зустрічаємо в цих жінок, найчастіше зустрічається бактеріальний вагіноз. Цей стан часто наступає при стресових ситуаціях, при неврегульованому сексуальному житті, а також спричинюється іншими факторами. Наявність цього паталогічного стану збільшує загрозу проникнення інших інфекцій. Щодо даних з наркозалежності, я може сказати, що в нашій місцевості відсоток жінок секс-бізнесу, які приймають наркотики, невисокий. Гірша ситуація в південних областях. І коли такі жінки приймають ті чи інші наркотичні речовини, зростає можливість того, що вони можуть піддатися бажанням клієнта і не вживати засобів застереження.

Ви бачили бордель? Між тим, це не так складно... На правій набережній Дніпра у Києві розмістився цілий квартал будинків терпимості, там навіть ніхто не приховує, чим займаються... дами. А на лівому березі - не будемо вказувати адресу, оскільки реклама секс-послуг у нас поки заборонена! - створено "центр відпочинку і розваг", в якому секс-машина працює на повні оберти. Неподалік навіть церкву збудували... То чи варто відкрито написати - "Бордель"? Ірина Маслова, координатор групп взаємодопомоги секс-працівників, клуб «Сєрєбрянная Роза», Росія.

- Скажите, пожалуйста, куда мне поставить кассовый аппарат? - это первый вопрос. И второй - у вас все предприниматели платят налоги? С чего вы решили, что женщины зарабатывающие деньги не самым легким трудом, будут отдавать налоги государству? Мы прекрасно понимаем менталитет совка, советского человека, для которого проститутка - это грубое ругательно слово. О безопасном сексе, я знаю гораздо больше чем многие приличные домохозяйки. От того насколько я буду заботиться о своем здоровье, о своей безопасности, будет зависеть здоровье моих клиентов, их жен, их любовников, любовниц, и, в конечном счете, здоровье нации. Это будет возможно, если я буду иметь доступ к медицине, не прятать глаза, когда доктор знает чем я занимаюсь. Для этого мы развиваем в России сеть доверенных врачей.
Не надо меня загонять обратно в какие-то рамки. Я свободный человек, у меня есть право выбора работы. Оно задекларировано всеми международными актами и Конституцией моей страны.

У Голландії проституцію легалізовано, і у Німеччині теж. Але голландці одразу ж надали жрицям кохання певні гарантії соціального характеру, а німці - просто "відкрили шлюзи". Результат: голландські повії мають профспілку і банкові рахунки, а німецькі постійно зіштовхуються з проблемами...То чи варто легалізувати? Перший крок уже зроблено - проституція не є злочином, навіть термін "проституція" не є законно-легальним. Ця "хвиля лібералізації" докотилася і до околиць колишнього Союзу... розповідає Шахнас Ісламова, голова правління громадська організація «Таїс Плюс» (Киргизія).

- В каждой стране своя ситуация. В Киргизстане секс-работа дикриминализирована - нет ни административной, ни уголовной статьи по проституции. Тем не менее, при приезде каких-то высокопоставленных гостей (в данный момент встреча шанхайской шестерки) полиция проводит очистку города от проституток. Проводят массовые рейды. Каждый день проводятся мелкие рейды. Но эти рейды, как правило, не заканчиваются заключением в приемник-распределитель. Женщины, занятые в секс работе, не доезжают до республиканских или городских отделений милиции. По дороге с них берут деньги и отпускают. По оценкам международных экспертов, в Киргизстане милиция зарабатывает миллион долларов в год на секс-работниках.

Міліція-поліція... усі вони не стільки борються проти секс-індустрії, скільки "підживлюються" від неї. Люди у формі і погонах усюди, у будь-якій країні, завжди вважають себе певним чином обділеними увагою суспільства, а головне - заробітком. А оскільки із законного, дозволеного бізнесу не надто "підживишся", то зазвичай заробіток зростає за рахунок темної сторони життєвої бухгалтерії. Продовжує Олена Цукерман.

-Если в некоторых странах один большой рейд забирает много девочек (10, 20, 30) и их увозят в тюрьмы, то в Киеве все по другому. Некоторые из милицейских команд собирают деньги и уезжают, другие - забирают девочек для своих потребностей. Раньше, когда я работала, могли заставить вымыть отделение милиции, могли заставить вступить в сексуальные контакты с милицией. Могли просто избить, поиздеваться... заставить вытолкать машину из снега или грязи, если она застряла после того, как девочек заставят заниматься сексом где-то в лесу. В частности со мной был случай, когда зимой вывезли на стадион Чайка, изнасиловали и бросили там: 25 градусов мороза, обраться до Киева не возможно, нужно долго идти через лес - кто живет в Киеве, знает.

Бити і здирничати - чи "качати податки"? Дехто скаже - цинізм. А, можливо, тверезий розрахунок? Секс-індустрія, якщо її уже визначати саме так, а не звертатися до категорій морально-етичних, схоже, таки перетвориться на різновид легального бізнесу. І як будь-який бізнес, секс-індустрія має дістати власні "правила гри". Шахнас Ісламова була в 2005 році в Брюселі на конференції, де приймали Декларацію прав секс-працівників Європи.

-В этой декларации перечислены те пункты, которые мы хотели бы, чтобы были у всех. Право на жизнь, свободу личности и безопасность. Право на свободу от несанкционированного вмешательства в частную, семейную жизнь, дом и корреспонденцию. И от нападок на честь и репутацию. Право на улучшение физического и умственного здоровья. Право на свободу передвижения и проживания. Права быть свободными от рабства, принудительного труда и эксплуатации. Право вступать в брак и обрести семью. Это общегражданские права, но мы просим их вернуть нам.

Парламенти багатьох країн поки не готові до легалізації проституції, хоча кількість тих, кому ця ідея видається перконливішою за "вічну боротьбу", зростає. Олександр Остапов, голова Всеукраїнської асоціації зі зменшення шкоди.

- Если мы хотим работать честно, значит надо изначально строить честные отношения. Секс работник получает какие-то доходы и хочет легально, цивилизовано продолжать жить на этой территории, как в той же Франции, Голландии, где секс-работники могут задекларировать свою деятельность. Как, это уже второстепенный вопрос.
Цели и задачи всеукраинской сети секс-работников заключается в том, чтобы сами секс работники принимали активное участие в процессе легализации государством проституции - на всех уровнях: при разработке протоколов, стандартов и прочей документальной базы.

Думаю, у нас поки ці розмірковування радше теоретичні. Аргументи противників легалізації проституції теж достатньо серйозні і вагомі: подібний крок може призвести до спалаху проституції, венеричних захворювань і не вирішить "затіненості" цього виду бізнесу. Адже не зникли нелегальні ігрові заклади після легалізації казино! А нелегальний обіг наркотиків існує і у тій-таки Голландії! Шахнас Ісламова продовжує.

-Во Франции ребенок секс работника по достижению возраста совершеннолетия может быть обвинен в том, что он живет на доходы секс работника. В Греции, где сексуальная работа легальна, секс работники не могут вступать в брак. Если они вступают в брак, то им не разрешается легально работать. В Португалии секс работница заботится о своих детях через социальные службы или семейные суды, исключительно из-за рода своих занятий, что нарушает их право на свободу от несанкционированного вмешательства в семейную жизнь.

Ми поки навіть не почали цей шлях: ми не сказали, що проституція існує, не сказали публічно, на увесь загал. Журналістів часто звинувачують у "роздмухуванні проблем" - мовляв, штампують слонів з мух... Наші ж експерти переконані, що громадськість повинна знати усе... Мар'яна Євсюкова:

- З одного боку, ті особи, які користуються послугами проституток, сприймають існування цього бізнесу дуже нормально. З іншого боку, якщо, не дай Боже, десь у селі дізнаються, що в їх селі є особа, яка займалася проституцією, - це сприймається дуже жахливо, ніби ця людина вбила когось, ніби вона є брудною.
Структури та організації, які торкаються цих проблем, цієї діяльності, відстоюють таку точку зору, що заняття або не заняття проституцією є вільним вибором кожної особи. Це відображує права людини на її вибір роду діяльності.

Не ми вигадали проблему. Ми лише намагаємося про неї розповісти. Ви маєте право знати!

 
Україна, 01023, Київ, вул. Леоніда Первомайського 9А Тел/факс (380 44) 234 93 64, 234 84 02