ПОШУК:

РАДІОПЕРЕДАЧІ

10.04.07 ЕПІДЕМІЯ НАРКОМАНІЇ: ЧИ МОЖНА ЇЇ ПОБОРОТИ?

Наркоманів більшає усюди. І Україна тут не виняток - у нас це вже епідемія, це довели фахівці. Але не варто думати, що з епідемією - у тому числі наркотичною -неможливо боротися. Є такі шляхи і ми спробуємо вам це довести! Але спочатку - як наркоепідемія виглядає "у цифрах і фактах. Нашим першим сьогоднішнім експертом є Олена Завалій, співробітник благодійного реабілітаційного центру "Любов".

- За підрахунками громадських і організацій що займаються проблемою, в Україні нині нараховано близько двох мільйонів наркозалежних. Немає жодного міста чи регіону вільного від наркотиків. Найбільш уражені такі регіони та області України як Дніпропетровська, Донецька, Одеська, Запорізька, Миколаївська, Луганська та Харківська, Автономна Республіка Крим, місто Кривий Ріг. З початку 90х років кількість наркозалежних щорічно зростає на 10-12%. Хоча офіційної статистики не існує, за неофіційними даними в Україні щороку від наркоманії та СНІДу гине близько 120 тисяч молодих людей. Наркоманія нині вразила навіть і село. Кожний 4 наркоман являється сільським мешканцем. Зараз щорічно в країні від 10 до 18 тисяч злочинів здійснюються особами що знаходяться в стані наркотичного сп'яніння.

Інтерпол стверджує, що в Україні самих лише "пушерів" - дрібних продавців наркозілля - 65-ть тисяч... і значна більшість з них - ті ж таки наркомани, які працюють "на дозу". Наркотик - хвороба, яка супроводжує людину упродовж її історії... проте, наркотичні речовини - це водночас і ліки! Не захищаючи власне "наркокультуру" - все ж таки нагадаємо інший погляд на наркотики. Історичні, національні та містичні аспекти вживання наркотичних речовин з'ясовував дослідник Сергій Снігур.

- Шумерська цивілізація існувала за 5 тисяч років до християнської ери! Шумерська глиняна табличка зберегла нам інструкцію з виготовлення опію з маку. Китайський імператор Шен Нун ще у 2 тисячі 727 році до нашої ери вживав гашишеві пігулки від кашлю і проносу. Індіанці у Колумбії завжди жували листя коки - як засіб проти гірської хвороби. Можна згадати ще галюциногенні гриби і настоянку з мухоморів, яку перед боєм випивали вікінги... але усе це - спогади. Нині ж наркотична залежність розглядається окремими групами інтелектуалів як "заглиблення у містичне". Після того, як наркотичні речовини було перетворено на масовий - і дуже прибутковий! - товар, а також винайдено синтетичні наркотики - наркозалежність перестала бути проблемою "індивідуальною" і перетворилася на проблему соціальну і державну. Цивілізований підхід до боротьби проти наркоманії - це тоді, коли наркомана не вважають злочинцем, а ось для решти учасників "наркотичного ланцюжка" покарання доволі тяжкі. Але й досі побутує той погляд, що наркоман - це злочинець: у Китаї, Ірані і багатьох арабських країнах найкращим методом вважається примусове лікування - у тюремних умовах...

Такий шлях, на погляд декого з наших експертів, теж може бути ефективним. Відомий український політик Юрій Кармазін, автор багатьох законодавчих ініціатив у галузі боротьби проти наркобізнесу у колишньому складі парламенту, згадує "старі часи" - порівнюючи їх з нинішніми, ліберальними...

-Як один із авторів Кримінального кодексу я вважаю, що в даному випадку головним є невідворотність покарання, якої якраз зараз і немає. Треба забезпечити саме невідворотність покарання за будь-який випадок продажу наркотиків. Свого часу, ще в колишньому СРСР тоді Стаття 14 ще старого Кримінального кодексу - це примусове лікування від наркоманії та алкоголізму в місцях позбавлення волі. Коли людина позбавлена наркотику і довго не може його отримати - це є все таки ефективним. Я б сказав що тут більше треба лікувати душу. І через віру в Господа можна лікувати набагато ефективніше ніж через дозвіл приймати слабкіші наркотики.

Однак досвід свідчить: єдиного рецепту не існує. Комусь, можливо, допомагає повна ізоляція - людина виліковується, але якою ціною! Комусь легше замінити наркотик на "пігулки з аптеки". А для когось порятунок - це перехід з ЛСД на метадон... Україна поки що йде шляхом "ліберальним": наркоманів уже не саджають лише за те, що вони дурманяться зіллям. І лікувальні методи -достатньо м"які - без надмірностей радянського часу. А наркоманів усе більшає. І песимізм з приводу подолання епідемії зростає: наш наступний експерт Едуард Багіров, голова правління правозахисної організації "Міжнародна ліга захисту прав людини".

- Люди які хворіють на наркоманію, не бажають, стати на шлях виправлення. Вони вважають що це життя яке їм потрібно. Не хочуть, не бажають, не можуть змінити такий спосіб життя, і це є я вважаю великою проблемою.

А якщо наркоман не бажає лікуватися і жити "із зіллям" йому приємніше - то, може, і не варто боротися, а полишити їх з цими проблемами на самоті? Але тоді доведеться визнати повну поразку людства у справі боротьби проти епідемії - проте, людство ніколи не відступало перед труднощами! Відтак, лікувати треба, можна; проблема тільки - як? Співробітник благодійного реабілітаційного центру "Любов" Олена Завалій - про європейський досвід подолання наркоманії.

- В країнах, які прийнято називати цивілізованими, це європейські країни, наркоманію лікують не медикаментозно. Наркоманія вважається не стільки біологічним, скільки психо-соціальним явище. Там немає ні наркологів, ні пігулок від наркоманії. Цими проблемами опікуються психологи, психотерапевти, соціологи, соціальні працівники, реабілітаційні центри, релігійні громади. В нашій країні існує багато медикаментозних програм і реабілітаційних центрів, які намагаються вирішити цю проблему саме таким шляхом. Видано навіть наказ Міністерства охорони здоров'я номер 846 від 20 грудня 2006 року, яким в нашій країні офіційно легалізовано медичний препарат метадон, який буде використовуватися саме для наркозалежних осіб. Метадонову або, як її називають, замісну терапію в Україні підтримують організації, які живуть за рахунок зарубіжних грантів. Їм відверто платять за те, щоб вони пропагували метадонові програми, культивували в суспільстві міф про легкі наркотики.

Екстремальні методи лікування цивілізоване людство відкинуло - то чим їх замінити? Медицина пропонує численні ліки - вони певною мірою "заміщують" наркотичні речовини. Про замісні терапії ми поговоримо окремо, а поки - думка Юрія Кармазіна.

- Мова має йти про комплекс методів, а не лише про медикаментозне лікування. Не можна казати про те що потрібно давати людині наркотики але контрольовано. Я переконаний, що лікування залежності лежить саме в новітніх технологіях і у методах впливу, в тому числі серйозними психіатрами.

Ви ніколи не замислювалися, скільки коштує курс лікування від наркотичної залежності? І хто на цьому заробляє - адже здебільшого лікування безкоштовне це лікування марне. Про цю проблему - Сергій Снігур ....

- В Україні приблизно два мільйони наркозалежних - це якщо підсумувати усі "неофіційні дані". Офіційні значно поміркованіші - менше двохсот тисяч. Найпростіший курс лікування замісними препаратами - 170 доларів. Найпростіший, як ви розумієте - далеко не найефективніший. Отже, 200 тисяч, та кожен по 170 доларів...можете не квапитися підраховувати: все одно - ринок величезний, а отже і прибутковість потенційно величезна. Залишається тільки підготувати "громадську думку" і заробляй мільйони... Це погляд противників "пігулкового лікування", у тому числі - замісних терапій. Але у них є й активні захисники, які посилаються на результати відповідних досліджень за кордоном. В Україні за цими методиками працюють понад тисяча триста штатних наркологів, чи може бути, що усі ці кваліфіковані фахівці помиляються у виборі методів лікування?

Зрештою, ліки підтримують ілюзію звільнення - а, може, і справді виліковують - але повертаючись до суспільства, колишній наркоман бачить лише - "спини". Суспільство наше закрите для колишніх наркоманів: так стверджує експерт Едуард Багіров...

- Громада не сприймає людей, які вживають наркотики. Дуже важко пройти процес ресоціалізації, тобто знайти в собі силу для того, щоб відмовитись від наркотиків. Знайти розуміння та підтримку людей суспільства, щоб він людина могла б повернуться до звичного кола життя, щоб люди сприймали її не як колишнього та майбутнього наркомана, а як звичайну людину, яка розуміє що такий спосіб життя призводить до найгіршого - до втрати здоров'я або й життя.

Деякі фахівці настільки песимістично налаштовані, що стверджують: наркоманію подолати неможливо, це як безуспішна боротьба людини зі пацюками - травлять їх, вбивають, а вони все одно найпоширеніші після Гомо сапієнс ссавці на планеті... Відтак, єдине, що можна зробити - це легалізувати "наркоспільноту", поставивши її у певні рамки закону. А один з шляхів послаблення тиску на наркозалежних - це легалізація так званих легких наркотиків, як, приміром в Голландії. Звідти наш спеціальний кореспондент Наталка Козачинська.

-У газетах якось з'явилася інформація, що у Нідерландах віднині продаватимуть маріхуану лише підданим королівства - за паспортами. Не вірте: це, очевидно, був першоквітневий жарт! Купити "травичку" можна вільно. Єдина незручність для туристів - невдовзі поменшає кав'ярень, де зручно купляти і вживати маріхуану. Голландське королівство стало після легалізації легких наркотиків країною "бумовою" для специфічного виду туризму: з усього світу туди з'їжджаються люди, які бажають безперешкодно купити засоби для наркотичного сп'яніння. Найбільш явно це виявляється у так званому "кварталі червоних ліхтарів" Амстердама. У будь-якій крамничці маріхуана там - на полицях поруч з касою. Продавці рекламують свій товар, як найкращий: так дешево і такої якості, мовляв, ніде не купите... Голландська кримінальна статистика якось не зафіксувала сплеску "наркозлочинності" - тобто, злочинів, скоєних у стані наркотичного сп'яніння. Але і наркоманів, як таких, у королівстві менше не стало.

Дякую, Наталко. У нас теж лунають такі пропозиції - дозволити продаж легких наркотиків - що, приміром, викликає заперечення у Олени Завалій.

- Наркотик він є наркотик. Немає наркотику легкого чи важкого. Наші пацієнти, це приблизно 4,5 тисяч людей, які звернулися до нас за допомогою, щоб звільнитись від наркотичної залежності, починали саме з так званих легких наркотиків - маріхуани. Але ж потім іде ширка, потім іде тромадол, потім іде героїн. Розумієте?

У сьогоднішній передачі ми лише окреслили деякі проблеми: наркоманія - хвороба чи злочин, замісна терапія, повернення наркозалежних до нормального життя... а завершити хочу "криком душі". Едуард Багіров, який, можливо, комусь видався песимістом, все-таки вірить: одужання можливе!

- Звичайно є люди, які знаходять в себе силу змінити своє життя на краще. Це духовна сила, це віра в Бога, це довіра до близьких людей, до матері, до коханої жінки, до дітей. Людина може змінити себе. Якщо не маєш в собі сил відмовитись від наркотиків, треба звертатися до рідних, до близьких, до Бога, до духовного джерела. Найважче зробити перший крок, зробіть його, а потім буде другий, третій. Інші люди, близькі люди, які побачать що ви хочете змінити своє життя, будуть все більше і більше підтримувати вас.

 
Україна, 01023, Київ, вул. Леоніда Первомайського 9А Тел/факс (380 44) 234 93 64, 234 84 02